Przewodniczący RKSŁ do Prezydenta RP

Decyzje podejmowane przez Zarząd Poczty Polskiej oraz Ministerstwo Aktywów Państwowych nie biorą pod uwagę głosu pracowników, a negocjacje są prowadzone w sposób powierzchowny, bez realnego uwzględnienia postulatów strony społecznej. W efekcie tysiące osób obawia się o swoją przyszłość zawodową oraz godne warunki pracy. Tego rodzaju praktyki uderzają nie tylko w stabilność zatrudnienia, ale również w zaufanie do instytucji państwowych, które powinny dbać o dobro obywateli.

 

PrezydentRP




Stanowisko ZR Jeleniogórski NSZZ Solidarność

STANOWISKO nr 01/02/ZR/2025
Zarządu Regionu Jeleniogórskiego NSZZ Solidarność
z dnia 24 lutego 2025 r.
w sprawie zmian organizacyjnych w Poczcie Polskiej S.A.
Zarząd Regionu Jeleniogórskiego NSZZ „Solidarność” z głębokim zaniepokojeniem obserwuje aktualne działania Zarządu Poczty Polskiej S.A., które mogą prowadzić do destabilizacji warunków pracy oraz pogorszenia jakości świadczonych usług.
W szczególności nasze obawy budzą:
Planowane masowe redukcje zatrudnienia: w ramach ogłoszonego Planu Transformacji przewiduje się zwolnienie około 9,3 tysiąca pracowników, co stanowi 15% obecnej załogi. Tak drastyczne cięcia mogą negatywnie wpłynąć, na jakość i terminowość usług pocztowych, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach naszego regionu.
Ocena pracowników wytypowanych do Programu Dobrowolnych Odejść (PDO) oraz zwolnień grupowych została przeprowadzona nierzetelnie. Pracownicy nie zostali powiadomieni o wynikach oceny przez swoich przełożonych, Naczelnicy nie omówili oceny z zainteresowanymi pracownikami, co znacząco wpłynęło na negatywną atmosferę w miejscu pracy, powodując niepewność i demotywację wśród zatrudnionych.
Brak podjęcia rozmów ze stroną społeczną w celu uzgodnienia nowego Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy (ZUZP) przed upływem terminu obowiązywania obecnego tj. 28 lutego 2025, co może doprowadzić do negatywnych skutków dla pracowników i stabilności zatrudnienia w Poczcie Polskiej. Niepokój budzi brak transparentności, realnego dialogu w tej kwestii, ale także unikanie rozmów ze stroną społeczną, co może skutkować pogorszeniem warunków pracy i obniżeniem standardów zatrudnienia. Oczekujemy natychmiastowego wznowienia konstruktywnych rozmów w tej sprawie i osiągnięcia porozumienia, które zapewni bezpieczeństwo socjalne oraz jasne warunki pracy dla wszystkich zatrudnionych.
Brak rzeczywistego dialogu społecznego: pomimo deklaracji Zarządu Poczty Polskiej o chęci współpracy, obserwujemy niedostateczne zaangażowanie w konstruktywny dialog ze stroną społeczną. Decyzje o kluczowym znaczeniu dla pracowników są podejmowane bez odpowiednich konsultacji, co podważa zaufanie do działań Zarządu.
Niejasne plany dotyczące placówek pocztowych: chociaż Ministerstwo Aktywów Państwowych informuje, że nie planuje likwidacji placówek pocztowych, to zmiany statusu niektórych z nich oraz potencjalne przekształcenia budzą nasze obawy, co do przyszłości lokalnych urzędów pocztowych i dostępności usług dla mieszkańców regionu jeleniogórskiego.
W związku z powyższym wzywamy Zarząd Poczty Polskiej S.A. do:
Natychmiastowego wstrzymania działań prowadzących do masowych zwolnień oraz przeanalizowania alternatywnych rozwiązań mających na celu poprawę sytuacji finansowej spółki bez szkody dla pracowników.
Powtórzenia procesu oceny pracowników, zgodnie z Podręcznikiem oceniania pracowników. Transparentny proces oceny pracowników powinien opierać się na jasnych zasadach, które zapewniają sprawiedliwość, obiektywność i zrozumiałość dla wszystkich zaangażowanych stron.
Podjęcia niezwłocznie rzetelnych negocjacji ze związkami zawodowymi w celu wypracowania nowego ZUZP satysfakcjonującego obie strony.
Zapewnienia pełnej transparentności planowanych zmian oraz prowadzenia rzeczywistego dialogu społecznego z uwzględnieniem głosu pracowników i ich przedstawicieli.
Gwarancji utrzymania funkcjonowania placówek pocztowych w naszym regionie, co jest kluczowe dla zapewnienia mieszkańcom dostępu do podstawowych usług pocztowych.
Zarząd Regionu Jeleniogórskiego NSZZ „Solidarność” deklaruje pełne wsparcie dla pracowników Poczty Polskiej oraz gotowość do podjęcia wszelkich niezbędnych działań w obronie ich praw i miejsc pracy. Apelujemy do władz państwowych o interwencję i wsparcie w rozwiązaniu obecnej sytuacji, mając na uwadze strategiczne znaczenie Poczty Polskiej dla naszego kraju.
Stanowisko w sprawie Poczty Polskiej



Pikieta solidarnościowa 26.02.2025r godzina 11:00

Zapraszamy Was do solidarnościowej pikiety w obronie miejsc pracy!

Data: 26 lutego 2025 r.
Godzina: 11:00
Miejsce: Warszawa, przed siedzibą Poczty Polskiej, ul. Rodziny Hiszpańskich 8

Dlaczego warto być z nami?
• Bronimy miejsc pracy – dziś oni, jutro każdy z nas może stanąć przed
podobnym zagrożeniem!
• Pokazujemy siłę i solidarność – razem mamy moc!
• Dajemy jasny sygnał – decyzje o nas nie mogą zapadać bez naszego głosu!
Nie pozwólmy, by przyszłość pracowników Poczty Polskiej została przesądzona za
ich plecami!
Twoja obecność to głos sprzeciwu wobec zwolnień i pogarszających się warunków
pracy!

Przyjdź i wesprzyj tych, którzy codziennie służą społeczeństwu!
Razem możemy więcej!

DO ZOBACZENIA NA PIKIECIE!




Kondolencje




Komunikat Z.Z. z 19.02.2025r

W związku z nieprawidłowym rozpowszechnianiem informacji przez pracodawcę dotyczącym kolejnego spotkania negocjacyjnego w sprawie Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy (ZUZP) w dniu 19 lutego br., stanowczo protestujemy przeciwko takim praktykom i pragniemy przedstawić rzeczywisty stan rzeczy.

 

 

Komunikat z dnia 19.02.2025




STANOWISKO ORGANIZACII ZWIAZKOWYCH z dnia 19.02.2025r

My niżej podpisani przedstawiciele reprezentujący Organizacje Związkowe prowadzące negocjacje w ramach zawarcia Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla pracowników Poczty Polskiej SA podtrzymujemy dotychczas złożone propozycje zapisów ZUZP.

 

Stanowisko z dnia 19.02.2025




Komunikat z 17.02.2025r

KOMUNIKAT REPREZENTATYWNYCH ORGANIZACJI ZWIĄZKOWYCH

NSZZ „Solidarność” Pracowników Poczty Polskiej, Związek Zawodowy Pracowników Poczty w uzgodnieniu z pozostałymi organizacjami związkowymi oczekującymi na rokowania ZUZP w siedzibie Spółki przy ul. Rodziny Hiszpańskich 8.

SPOTKANIE ZORGANIZOWANE PRZEZ PRACODAWCĘ W DNIU 17 LUTY 2025 R. – BRAK SZACUNKU DLA PRACOWNIKÓW.

Dzisiejsze wydarzenia dobitnie pokazują, że pracodawca nie jest zainteresowany realnym dialogiem, a jego działania to jedynie pozorowanie negocjacji i manipulowanie opinią publiczną.

  • Strona społeczna oczekiwała na spotkanie w wyznaczonym pierwotnie miejscu, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami.
  • Pracodawca w tym czasie prowadził jednostronny monolog w zupełnie innym miejscu, zamiast rzeczywistej rozmowy z przedstawicielami organizacji związkowych biorących udział w rokowaniach.
  • Następnie przekazano komunikat na pocztowym intranecie sugerujący, że odbyły się negocjacje, co wprowadza pracowników w błąd!
  • Pracodawca ośmiesza konstytucyjną zasadę dialogu społecznego.

TO NIE JEST DIALOG – TO MANIPULACJA!

  • Domagamy się transparentnych i rzetelnych negocjacji.
  • Oczekujemy rzeczywistego, a nie udawanego spotkania ze stroną pracodawcy.
  • Nie zgadzamy się na marginalizowanie związków zawodowych i dezinformowanie pracowników.

PRACOWNICY POCZTY POLSKIEJ ZASŁUGUJĄ NA SZACUNEK!‼️

Dzisiejsza sytuacja jest kolejnym dowodem na to, że pracodawca zamiast prowadzić realne rozmowy, decyduje się na grę pozorów. Nie pozwolimy na lekceważenie strony społecznej i będziemy walczyć o prawa pracowników!

Oczekujemy, że pracodawca przybędzie w dniu 19 lutego 2025 r. (środa) na negocjacje ze stroną społeczną przy ul. Rodziny Hiszpańskich 8 (sala nr P1).

 

KOMUNIKAT REPREZENTATYWNYCH ORGANIZACJI ZWIĄZKOWYCH

 

 




Pożegnanie Janusza Majchrzaka

Z głębokim smutkiem informujemy, że w dniu wczorajszym odszedł od nas Janusz Majchrzak – wieloletni lider Pocztowej Solidarności w Olsztynie.

Był człowiekiem niezwykle zaangażowanym w sprawy pracownicze, oddanym kolegom i zawsze gotowym do działania na rzecz lepszych warunków pracy. Jego doświadczenie, determinacja i życzliwość pozostaną w naszej pamięci.

Rodzinie i bliskim składamy wyrazy współczucia.

Niech spoczywa w pokoju.

Komisja Międzyzakładowa NSZZ Solidarność Pracowników Poczty Polskiej




Do Prezesa Poczty Polskiej

Pan Sebastian Mikosz, Prezes Zarządu Poczty Polskiej SA
Pani Joanna Drozd Wiceprezes Zarządu Poczty Polskiej SA ds. Zasobów Ludzkich

Dla NSZZ Solidarność stroną dialogu jest Zarząd Poczty Polskiej SA.
W związku z otrzymaną w dniu 16 lutego 2025 roku, około godziny 19:30, informacją przekazaną mailowo przez pracownika zajmującego stanowisko Eksperta ds. opiniowania i rekomendacji w Departamencie Zasobów Ludzkich, dotyczącą rzekomej zmiany miejsca poniedziałkowych negocjacji, zwracamy się do Państwa z prośbą o pilne wyjaśnienie zaistniałej sytuacji.
Z posiadanych przez nas informacji wynika, iż autorka maila do strony związkowej powoływała się na działanie w imieniu Dyrektora Departamentu Zasobów Ludzkich, jednakże nie przedstawiono nam żadnych stosownych dokumentów potwierdzających, że ma ona stosowne upoważnienie do podejmowania tego typu działań oraz do kontaktów ze stroną społeczną. Dodatkowo niektórzy liderzy związków zawodowych otrzymywali podobną informację od osoby dzwoniącej z nieznanego im numeru telefonu.
Nie znamy relacji zawodowych między tą osobą a Dyrektorem Departamentu Zasobów Ludzkich, jednak niezaprzeczalnym faktem pozostaje, że brak formalnego upoważnienia rodzi poważne wątpliwości co do zasadności i wiarygodności przekazanej informacji. Uważamy, że tego rodzaju praktyki mogą wprowadzać niepotrzebne zamieszanie oraz naruszać standardy transparentnej komunikacji pomiędzy stroną pracodawczą a stroną społeczną.
Jednocześnie podkreślamy, że strona społeczna jako miejsce prowadzenia negocjacji uznaje siedzibę spółki na ul. Rodziny Hiszpańskich 8 i wszelkie zmiany dotyczące lokalizacji powinny być oficjalnie uzgodnione i potwierdzone odpowiednimi dokumentami.
W związku z powyższym oczekujemy oficjalnego stanowiska pracodawcy w tej sprawie oraz wyjaśnienia podstaw, na jakich osoba ta przekazała powyższą informację. Prosimy również o przedstawienie procedur oraz wytycznych dotyczących upoważnień do reprezentowania pracodawcy w kontaktach ze Związkami Zawodowymi.
Będziemy wdzięczni za niezwłoczną odpowiedź oraz wskazanie dalszych kroków, jakie zostaną podjęte w celu uniknięcia podobnych sytuacji w przyszłości.

 

Pismo do Pana Prezesa i Pani Wiceprezes Zarządu Poczty Polskiej SA




Stanowisko nr 3/02/2025 Prezydium Komisji Międzyzakładowej NSZZ Solidarność Pracowników Poczty Polskiej

Stanowisko nr 3/02/2025
Prezydium Komisji Międzyzakładowej NSZZ Solidarność Pracowników Poczty Polskiej

 

Prezydium Komisji Międzyzakładowej NSZZ Solidarność Pracowników Poczty Polskiej stanowczo sprzeciwia się wszelkim próbom zastraszania i dyskryminacji pracowników przez pracodawcę oraz ograniczania ich konstytucyjnych praw obywatelskich, w tym prawa do protestu.

Z niepokojem przyjmujemy wydane przez Pocztę Polską oświadczenie, w którym pracodawca usiłuje deprecjonować inicjatywy związkowe oraz narzucić narrację umniejszającą rolę legalnych form wyrażania niezadowolenia ze sposobu prowadzenia negocjacji w sprawach pracowniczych. Odrzucamy te manipulacje i podkreślamy, że prawo do manifestowania swojego sprzeciwu jest niezbywalnym prawem każdego pracownika, niezależnie od żądań i stanowisk pracodawcy.

Próby przedstawienia protestujących pracowników w negatywnym świetle oraz bagatelizowanie działań związków zawodowych są niedopuszczalne. Pracodawca w swoim komunikacie podważa zasadność negocjacji, zarzucając stronie związkowej brak dobrej woli oraz nieprzedstawienie realistycznych propozycji. Jest to nieprawda. Od początku negocjacji Organizacja Międzyzakładowa NSZZ Solidarność Pracowników Poczty Polskiej wykazywała się otwartością na dialog i przedstawiała propozycje rozwiązań, które byłyby kompromisem pomiędzy potrzebami pracowników a możliwościami spółki. To pracodawca odrzuca wszystkie rozwiązania inne niż te, które sam narzuca, a ponadto stosuje narrację, która ma na celu zdyskredytowanie działań związkowych.

Ponadto, pracodawca bezzasadnie sugeruje, że protesty związkowe nie mają podstaw prawnych. Tymczasem prawo do zgromadzeń i wyrażania opinii jest fundamentem demokratycznego państwa prawnego. Jego podstawą prawną są:

  • Konstytucja RP (Art. 57, Art. 54 ust. 1 i Art. 32),
  • Ustawa z dnia 24 lipca 2015 r. – Prawo o zgromadzeniach (Dz.U. 2019 poz. 631),
  • Konwencja o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności (Europejska Konwencja Praw Człowieka – EKPC, (Art. 11 ust. 1),
  • Międzynarodowy Pakt Praw Obywatelskich i Politycznych (MPPOiP, Art. 21).

Insynuacje, jakoby obecność przedstawicieli związków w siedzibie Poczty Polskiej była działaniem nielegalnym, stanowią próbę zastraszenia pracowników oraz ograniczenia ich obywatelskich swobód. To postępowanie niedopuszczalne i godne potępienia.

W kontekście negocjacji Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy (ZUZP) zaznaczamy, że dotychczasowy proces prowadzony przez zarząd Poczty Polskiej charakteryzuje się brakiem rzeczywistej chęci porozumienia. Transparentność, na którą powołuje się zarząd, jest pozorna i stanowi wyłącznie przykrywkę dla narzucania rozwiązań jednostronnych, bez realnej możliwości negocjacji.

Ostrzegamy pracodawcę, że dalsze stosowanie metod represyjnych wobec pracowników i związków zawodowych może doprowadzić do eskalacji niezadowolenia i dalszych protestów.

Domagamy się natychmiastowego zaprzestania działań zastraszających oraz respektowania praw pracowniczych i związkowych. Dalsze ignorowanie głosu pracowników i ich przedstawicieli doprowadzi jedynie do pogłębienia kryzysu w Spółce.

Prezydium Komisji Międzyzakładowej NSZZ Solidarność Pracowników Poczty Polskiej

 

stanowisko PKM nr 3_02_2025 z dnia 14.02.2025

 

Oświadczenie pracodawcy:

Informacja na temat dialogu zarządu Poczty Polskiej ze związkami zawodowymi

Informujemy, że w Poczcie Polskiej trwa obecnie kilka równoległych, ale niezależnych procesów dotyczących spraw pracowniczych. Łączenie przekazu na temat negocjacji dotyczących Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy z innymi działaniami może wprowadzać opinię publiczną w błąd.

Aby zrozumieć poziom skomplikowania wprowadzanych w Poczcie Polskiej zmian, należy mieć na uwadze, że w spółce funkcjonuje prawie 100 związków zawodowych, w różnym stopniu się w nie angażujących.

Każdy z procesów odbywa się zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa i z poszanowaniem praw i interesów pracowników oraz związków zawodowych.

Proces pierwszy: Negocjacje Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy (ZUZP)

Dotychczasowy (już wypowiedziany przez zarząd) ZUZP pochodzi z 2015 roku i obowiązuje do końca lutego 2025. Strony, czyli przedstawiciele zarządu i związków zawodowych spotykają się regularnie od października 2024.

Do 13 lutego odbyło się już 8 spotkań, a kolejne wyznaczono na 19 lutego. Kalendarz spotkań został uzgodniony ze stroną związkową i przez nią zaakceptowany.

Podczas dotychczasowych spotkań, strona związkowa koncentrowała się głównie na treści protokołów, domagając się ich każdorazowego odczytywania. To znacznie ograniczało czas przeznaczony na rozmowy o sednie, czyli o dokumencie ZUZP i systemie wynagrodzeń.

Pracodawca od początku rozmów, transparentnie, w zakresie w wymaganym Kodeksem Pracy informował przedstawicieli związków zawodowych o trudnej sytuacji finansowej Poczty. Mimo to, stanowisko przedstawicieli niektórych związków ograniczało się głównie do żądania przywrócenia dotychczasowych (wypowiedzianych) zasad wynagradzania (ZUZP) i podwyżek różnych składników wynagrodzenia, skutkujących wzrostem kosztów pracy o ponad 1 miliard złotych.

Spółka wielokrotnie podkreślała, że podtrzymywanie postulatów niemożliwych do zrealizowania jest działaniem w złej wierze. Jedyna kompleksowa propozycja zgłoszona przez Solidarność, poparta przez kilka innych związków, wykraczała poza możliwości finansowe spółki. To właśnie w trakcie negocjacji ZUZP, niewielka grupa przedstawicieli związków zawodowych, zdecydowała 12 lutego o pozostaniu na sali obrad, mimo zakończenia spotkania i ustalonego wcześniej kolejnego terminu negocjacji.

Proces drugi: Program Dobrowolnych Odejść i Zwolnienia Grupowe

Realizowany przez spółkę Program Dobrowolnych Odejsc (PDO) i Zwolnień Grupowych, wielokrotnie zapowiadany wcześniej przez zarząd, odbywa sie zgodnie z obowiazujacymi przepisami prawa oraz po uprzednim poinformowaniu odpowiednich organow.

Program Zwolnień Grupowych został skonsultowany ze stroną społeczną, zgodnie z przepisami prawa.

Jedynie 5 z blisko 100 działających w Poczcie związków zawodowych przesłało swoje ostateczne stanowiska. Ograniczały się one jednak do krytyki dotychczasowych propozycji, nie wnosząc nowych.

Proces trzeci: spory zbiorowe

W grudniu 2024 r. podpisane zostały porozumienia kończące 4 spory zbiorowe, przyznające podwyżkę

w wynagrodzeniach zasadniczych w wysokości 460 złotych dla wszystkich pracowników począwszy od 1 stycznia 2025 roku. Przyznana podwyżka wyczerpała żądania. W praktyce oznacza to brak możliwości organizacji legalnego strajku przez organizacje związkowe, które przeprowadziły w zeszłym roku referendum strajkowe.

„Czynny protest”

Wbrew pojawiającym się informacjom, nie można mówić o „okupacji” siedziby Poczty Polskiej ani o strajku.

Nie jest jasne, w jakiej formule prawnej niewielka grupa działaczy związkowych pozostaje w sali konferencyjnej w siedzibie Poczty, w której toczyły się rokowania ZUZP (w ramach procesu pierwszego). Niemniej jednak działanie to wykracza poza prawnie dopuszczalne środki prowadzenia dialogu społecznego, jak i zasady prowadzenia dialogu w dobrej wierze.