Informacja z posiedzenia KM NSZZ Solidarność PPP

NSZZ Solidarność Pracowników Poczty Polskiej Powołuje Komitet Strajkowy i Zespoły Robocze

18 lipca 2024 roku odbyło się zdalne posiedzenie Komisji Międzyzakładowej NSZZ Solidarność Pracowników Poczty Polskiej. W trakcie spotkania podjęto kilka kluczowych decyzji dotyczących przyszłych działań związku.

Powołanie Komitetu Strajkowego

Jednym z najważniejszych postanowień było powołanie Komitetu Strajkowego. Jego głównym zadaniem będzie przygotowanie i przeprowadzenie referendum strajkowego oraz koordynacja przygotowań do strajku generalnego i innych akcji protestacyjnych w Poczcie Polskiej. Komitet będzie również współpracować z innymi związkami zawodowymi działającymi w Poczcie Polskiej.

W skład Komitetu Strajkowego weszli:
Nowicki Bogumił, Gallo Marcin, Królikowski Wiesław, Mierzejewski Piotr, Szabowski Janusz, Kociołek Wanda, Żarkowska-Jędrzejczak Anna, Dyjaczyńska Urszula Dorota, Gajdak Dorota, Głuchowska Jadwiga, Jurczak Marek, Kubica Bożena, Kujawski Robert, Malec Józefa, Stępień Andrzej, Stępień Mariusz, Wąsik Kamil, Włosek Jarosław.

 Powołanie Zespołów Roboczych
Komisja Międzyzakładowa zatwierdziła również składy Zespołów Roboczych zaproponowanych przez Prezydium Komisji. Zespoły te będą odpowiedzialne za różne aspekty działalności związku, takie jak negocjacje płacowe, zakładowy układ zbiorowy pracy, fundusz świadczeń socjalnych oraz kwestie dotyczące konkretnych grup pracowników.

Składy Zespołów Roboczych:

Zespół ds. Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy

Nowicki Bogumił (Przewodniczący zespołu),
Gallo Marcin, Królikowski Wiesław, Mierzejewski Piotr, Gajdak Dorota, Głuchowska Jadwiga, Stępień Andrzej, Wąsik Kamil.

Zespół ds. Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych

Kociołek Wanda (Przewodnicząca zespołu),

Gallo Marcin, Jurczak Marek, Kubica Bożena, Musiał Agnieszka, Stępień Mariusz.

Zespół ds. Negocjacji Płacowych

Nowicki Bogumił (Przewodniczący zespołu),

Gallo Marcin, Królikowski Wiesław, Mierzejewski Piotr, Szabowski Janusz, Dyjaczyńska Urszula Dorota, Kociołek Wanda.

Zespół ds. Pracowników Ochrony

Kujawski Robert (Przewodniczący zespołu),

Mierzejewski Piotr, Adamczyk Rafał, Basista Adam, Gruszczyński Krzysztof, Jagielicz Mariusz, Musiał Agnieszka, Nowicka Regina, Skrzypek Robert, Wiszniewski Janusz.

Zespół ds. Pracowników Informatyki

Szabowski Janusz (Przewodniczący zespołu),

Dalik Wojciech, Hebda Krzysztof, Kamiński Robert, Klus Mariusz, Kowalczyk Wojciech, Leżohupski Tomasz, Pakulski Marek.

Zespół ds. Pracowników Logistyki

Gallo Marcin (Przewodniczący zespołu),

Dyjaczyńska Urszula Dorota, Głuchowska Jadwiga, Kociołek Wanda, Malec Józefa, Stępień Andrzej, Gos Lidia, Stanikowski Sebastian.

Zespół ds. Pracowników Infrastruktury

Wąsik Kamil (Przewodniczący zespołu),

Dyjaczyńska Urszula Dorota, Stępień Mariusz, Gos Lidia, Janduła Krzysztof, Woźniak Dawid, Kindeusz Leszek.

Zespół ds. Służby Doręczeń i Urzędów Pocztowych

Mierzejewski Piotr (Przewodniczący zespołu),

Gajdak Dorota, Włosek Jarosław, Janduła Krzysztof, Matyka Dariusz, Lebiedź Magdalena, Jaworek Aleksandra, Siedlecki Damian, Staruch Radosław, Szabat Katarzyna.

Decyzje te mają na celu wzmocnienie działań związku i skuteczniejszą reprezentację interesów pracowników Poczty Polskiej. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i liczymy na owocną współpracę.

Z pozdrowieniami,
Bogumił Nowicki

Przewodniczący KM NSZZ S PPP




Spotkanie liderów organizacji reprezentatywnych działających w Poczcie Polskiej

15 lipca 2024 roku w Krakowie odbyło się spotkanie liderów organizacji reprezentatywnych działających w Poczcie Polskiej. Stronę NSZZ Solidarność reprezentowali Bogumił Nowicki, Marcin Gallo oraz Wiesław Królikowski, natomiast stronę ZZPP reprezentowali Robert Czyż, Zofia Gołąbek i Anna Dulska.

Głównym tematem spotkania były wspólne działania przygotowujące do referendum strajkowego. Obie strony zgodnie uznały, że obecny moment jest właściwy na podjęcie wspólnych działań mających na celu uzyskanie wzrostu wynagrodzeń dla pracowników Poczty Polskiej.

Podczas spotkania omówiono również wypowiedzi Prezesa Poczty Polskiej, Sebastiana Mikosza, dotyczące zwolnień grupowych i warunków zatrudnienia pracowników. Zarówno NSZZ Solidarność, jak i ZZPP wyraziły głębokie zaniepokojenie realizowanymi ruchami kadrowymi, które naruszają funkcjonowanie strukturalne firmy, pomimo braku jasno określonego planu „transformacji”.

Obie strony wyraziły wolę dalszej współpracy i podejmowania działań na rzecz poprawy warunków pracy oraz obrony praw pracowników Poczty Polskiej.

 




Spotkanie Prezydium Komisji Międzyzakładowej NSZZ Solidarność Pracowników Poczty Polskiej z posłami Januszem Kowalskim oraz Kacprem Płażyńskim

08 lipca 2024 roku odbyło się spotkanie Prezydium Komisji Międzyzakładowej NSZZ Solidarność Pracowników Poczty Polskiej z posłami, Januszem Kowalskim oraz Kacprem Płażyńskim, które miało na celu omówienie kluczowych kwestii dotyczących funkcjonowania naszej firmy.

Poczta Polska powinna mieć gwarancję polskiego państwa do pełnienia roli operatora wyznaczonego oraz narodowego operatora e-doręczeń.

Przedstawiliśmy również postulat, aby wszystkie agendy polskiego państwa, takie jak ministerstwa, urzędy i jednostki samorządu terytorialnego, obowiązkowo korzystały z naszych usług tym samym zapewniając systemowy i profesjonalny kanał komunikacyjny między państwem polskim a obywatelami Rzeczypospolitej Polskiej.

Panowie posłowie zadeklarowali gotowość do wspólnej pracy, wraz z Przewodniczącym Klubu Parlamentarnego PiS Mariuszem Błaszczakiem, nad pozytywnymi rozwiązaniami legislacyjnymi.

Wszyscy  musimy pamiętać, że Poczta Polska jest ważnym elementem systemu obronności Rzeczypospolitej Polskiej i nie powinna być traktowana jedynie jako projekt biznesowy, lecz przede wszystkim jako strategiczny podmiot o istotnym znaczeniu dla architektury bezpieczeństwa państwa i jego obywateli w czasie pokoju, w sytuacjach kryzysowych (np. pandemia), oraz w okresie zagrożenia konfliktem konwencjonalnym lub hybrydowym. Jej stabilność i rozwój są kluczowe dla bezpieczeństwa i efektywności komunikacyjnej naszego kraju.

Prezydium Komisji Międzyzakładowej NSZZ Solidarność Pracowników Poczty Polskiej dziękuje panom Kacprowi Płażyńskiemu oraz Januszowi Kowalskiemu za spotkanie i merytoryczną dyskusję.




Bez przełomu. Nie wyznaczono nawet kolejnego terminu spotkania.

27 maja 2024 roku w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” im. A. Bączkowskiego w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Zaproszeni na nie zostali, obok przedstawicieli Organizacji Międzyzakładowej NSZZ Solidarność Pracowników Poczty Polskiej oraz pozostałych organizacji związkowych działających w naszej firmie, Zarząd Poczty Polskiej SA oraz Minister Aktywów Państwowych – odpowiedzialny za wykonywanie zadań w zakresie dotyczącym sektora usług pocztowych.
W zaproszeniu pani minister podkreśliła, że znajdująca się w kryzysie finansowym Poczta Polska SA stoi na progu głębokiej transformacji. A zatem Spółka potrzebuje głębokiej, kompleksowej przebudowy. Co zrozumiałe, bliskość i nieuchronność zmian w sposobie funkcjonowania Poczty Polskiej SA budzi wśród pocztowców uzasadniony niepokój. Zdaniem pani minister, dobro pracowników stojącej u progu przemian Poczty, jest i będzie szczególnie ważne. „Jestem także głęboko przekonana – napisała – że dla powodzenia całego przedsięwzięcia reorganizacyjnego dotychczasowego modelu funkcjonowania Poczty Polskiej kluczowe znaczenie będzie miała partnerska współpraca ze związkami zawodowymi.” Tyle deklaracje. W tym kontekście obawy budzi fakt, że nie wyznaczono kolejnego terminu spotkania.
O czy zatem rozmawiano i co ustalono.
Znamienny jest skład personalny reprezentujący Zarząd Poczty Polskiej. W spotkaniu uczestniczyli: Sebastian Mikosz – prezes Poczty Polskiej, Marta Gaworska – dyrektor CKS, Sławomir Żurawski – dyrektor zarządzający ds. Logistyki i Sieci, mecenas Michał Frankiewicz – pełnomocnik dyrektora CKS oraz Dariusz Prosiecki – dyrektor Biura Współpracy Międzynarodowej i Filatelistyki.
Przedstawicielem NSZZ Solidarność Pracowników Poczty Polskiej był Marcin Gallo i to jego poprosiliśmy o krótkie omówienie spotkania. Strona związkowa dowiedziała się na nim, że między 15 a 30 czerwca Zarząd przedstawi budżet Spółki na 2024 rok, który zostanie przedłożony Radzie Nadzorczej celem zatwierdzenia. Prezes Mikosz jednoznacznie stwierdził, że w tym roku nie będzie podwyżek dla pracowników. Zadeklarował, że Spółka przystąpi do konkursu na Narodowego Operatora Pocztowego. Prezes zapowiedział też, że nastąpią zmiany w ZUZP. Pracuje już nad nimi specjalnie powołany zespół. Od 1 lipca br. powinna zostać unormowana sytuacja z cennikiem usługi gabarytowej. Na konkrety zatem, trzeba będzie jeszcze poczekać, ale kierunek myślenia Zarządu o sprawach pracowniczych pomału się wyłania i może rodzić wśród pocztowców jedynie obawy.
Podsumowując spotkanie Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zauważyła, że uczestników spotkania coś jednak łączy, a są to: 1. Diagnoza. 2. Wizja. 3. Świadomość Poczty. 4. Świadomość zmian. 5. Konieczność dialogu. Dobrze, że spotkanie się odbyło. Skoro jednak nie wyznaczono kolejnego terminu można przyjąć, że ministerstwo ustawia się w roli biernego obserwatora, a spotkanie miało służyć… No właśnie, czemu?




Apel do Prezydenta RP, Stanowisko Prezydium KK NSZZ S

21 maja w Warszawie odbyła się konferencja prasowa Krajowego Sekretariatu Łączności Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność, której tematem była sytuacja kryzysowa w Poczcie Polskiej.Podczas konferencji odczytany został Apel do Prezydenta RP oraz Stanowisko Prezydium Komisji Krajowej NSZZ Solidarność w sprawie poparcia działań Organizacji Międzyzakładowej NSZZ Solidarność PPP.




TV Republika o Poczcie Polskiej

Gośćmi A.Klarenbacha byli Bogumił Nowicki i Robert Czyż.

 




Zatrzymaj zielony ład!

NSZZ „Solidarność” zbiera podpisy potrzebne do zorganizowania referendum ogólnopolskiego, by spytać Polaków czy akceptują politykę klimatyczną UE.

Dowiedz się więcej

 

 




Pikieta Pracowników Poczty Polskiej – Petycja

Treść Petycji, która w dniu wczorajszym (23 kwietnia br.) podczas pikiety Pracowników Poczty Polskiej przed siedzibą Ministerstwa Aktywów Państwowych została przekazana Ministrowi Borysowi Budce.

 




TySol: Pocztowcy będą pikietować pod MAP. Spółkę czekają zwolnienia grupowe

Solidarność działająca w Poczcie Polskiej postanowiła o zorganizowaniu pikiety pod Ministerstwem Aktywów Państwowych w Warszawie, do której dojdzie 23 kwietnia o godzinie 13. – Nasza pikieta ma zatem zwrócić uwagę na problemy Poczty Polskiej i skonsolidować pracowników, by nie popadali w rozpacz, ale podjęli słuszną walkę o swoje uprawnienia – powiedział nam Bogumił Nowicki, przewodniczący OM NSZZ “S” w Poczcie Polskiej.

 

Związkowcy z Solidarności od dłuższego czasu alarmowali, że sytuacja w Poczcie Polskiej staje się dramatyczna, a spółka „stoi na skraju bankructwa”. Problemem jest przede wszystkim brak środków na realizowanie ustawowych zadań, co wynika choćby z konieczności utrzymywania nierentownych placówek, jak i polityka ciągłego redukowania etatów.

Wedle projektu planu zatrudnienia i wynagrodzeń na 2024 rok, Poczta Polska zamierza w tym roku zmniejszyć zatrudnienie o ponad 9 procent, a więc zwolnić około 4,5 tys. Jednak skala redukcji etatów może być jeszcze wyższa, o czym pisaliśmy w ubiegłym miesiącu.

Wczoraj, 16 kwietnia, nowy prezes Poczty Polskiej Sebastian Mikosz spotkał się ze związkami zawodowymi, w tym z Organizacją Międzyzakładową NSZZ „Solidarność” Pracowników Poczty Polskiej by omówić sytuację w firmie i przedstawić swoją koncepcję zarządzania spółką.

Wizja przedstawiona przez pracodawcę nie spotkała się jednak z entuzjazmem związkowców. Z tego powodu Solidarność postanowiła o zorganizowaniu pikiety pod Ministerstwem Aktywów Państwowych w Warszawie, do której dojdzie 23 kwietnia o godzinie 13.

Zwolnienia grupowe i transformacja Poczty

– Na wczorajszym spotkaniu Prezes stwierdził, że Pocztę Polską czeka transformacja z formy papierowej na cyfrową, bo listy, czyli nasz podstawowy element przychodów, będą stopniowo wymierały. Z takim stwierdzeniem spotykaliśmy się w przeszłości wielokrotnie. Kilka lat temu ówczesny prezes Juźkowiak stwierdził, że ostatni list w Polsce zostanie nadany w 2024 roku. Tymczasem w zeszłym roku Poczta Polska miała przychody z listów rzędu 4 mld zł. Wobec tego wydaje się, że jest to trochę przesadzona teza. Prezes stwierdził jednak, że listów będzie mniej, więc musimy sprawniej przejść na wariant kurierski, czyli na przesyłki kurierskie i paczki. Jego zdaniem Poczta Polska ma „dług technologiczny” i jest nawet o 20 lat zacofana, jeśli chodzi o informatyzacje czy kwestie techniczne – zrelacjonował nam biorący udział w spotkaniu Bogumił Nowicki, przewodniczący OM NSZZ “S” w Poczcie Polskiej.

– Pracodawca powiedział nam, że musimy liczyć się z tym, że będą w tym roku zwolnienia grupowe. Wygłosił również ciekawą tezę, że być może uda się porozumieć z rządem, by wprowadzić coś na kształt emerytury pomostowej dla pracowników Poczty. Wielokrotnie zaznaczył, że oczekuje tutaj wsparcia ze strony związków zawodowych. Pikieta, którą szykujemy pod MAP jest w mojej ocenie takim rodzajem wsparcia dla prezesa Mikosza – dodał.

Przewodniczący Nowicki powiedział, że pracownicy Poczty Polskiej muszą w końcu zwrócić na siebie uwagę: „Do do tej pory bardziej istotne były problemy branży górniczej, energetycznej czy teraz protesty rolników, a Pocztę Polską traktowano jako dziecko gorszego boga”.

W tym kontekście przypomniał ostatnią nowelizację Prawa pocztowego, na mocy której Poczta Polska miała otrzymać zwrot kosztów za utrzymywanie usługi powszechnego dostępu na terenie całego kraju. Ustawa została jednak skierowana do Trybunału Konstytucyjnego przez Prezydenta Dudę ze względu na niejasność prawną, co do mandatów poselskich Macieja Wąsika i Mariusza Kamińskiego.

– Rozumiem ten dylemat, ale niestety przy okazji tradycyjnie będzie cierpiała Poczta, która nie otrzymywała do tej pory wynagrodzenia za wykonane usługi – zaznaczył.

Przewodniczący Solidarności w Poczcie Polskiej podsumował, że wszystkie te elementy powodują słuszne zaniepokojenie pracowników, a wczorajsze rozmowy z prezesem Mikoszem tylko je potwierdziły, bowiem zapowiedź transformacji nieuchronnie będzie się wiązać z kosztami osobowymi.

Niskie płace

Niezadowolenie pracowników dotyczy także kwestii wynagrodzeń, które ulegają spłaszczeniu. Przewodniczący Nowicki zwrócił uwagę, że z wyjątkiem pracowników otrzymujących wynagrodzenie zbliżone do minimalnej krajowej, pozostali zatrudnieni w spółce nie otrzymali w ubiegłym roku żadnych podwyżek.

– Ci, którzy zarabiają najmniej uważają, że są na żebrackich stawkach, a pracownicy wyższych szczebli określają swoje pensje jako nędzne. Dodatkowo Prezes zapowiedział, że Zarząd zamierza wypowiedzieć Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy, gdy zostanie przygotowany plan naprawczy. My nie jesteśmy naiwni, bo przed kilku laty taki wariant z ekipą Platformy Obywatelskiej przećwiczyliśmy. Wówczas wypowiedziano nam ZUZP, a kolejny wynegocjowany był już gorszy dla pracowników, ale dawał firmie więcej środków finansowych – wspominał związkowiec.

– Nasza pikieta ma zatem zwrócić uwagę na problemy Poczty Polskiej i skonsolidować pracowników, by nie popadali w rozpacz, ale podjęli słuszną walkę o swoje uprawnienia – podsumował.

 




Komunikat

Organizacja Międzyzakładowa NSZZ Solidarność Pracowników Poczty Polskiej oceniając wyniki rozmów z przedstawicielami pracodawcy stwierdza:

– aktualne propozycje strony pracodawcy nie gwarantują realizacji postulatów Związku w zakresie polityki zatrudnienia w Poczcie Polskiej SA oraz wzrostu wynagrodzeń.
– dotychczasowe działania pracodawcy oraz brak pomysłu na kryzys w firmie grożą utratą kolejnych obszarów usług pocztowych a w konsekwencji poważne zagrożenie dla istnienia Operatora Narodowego.

W tej sytuacji Organizacja Międzyzakładowa NSZZ Solidarność Pracowników Poczty Polskiej organizuje pikietę w dniu 23 kwietnia 2024 roku o godzinie 13:00 pod Ministerstwem Aktywów Państwowych w Warszawie.

Decyzja o proteście nie zamyka drogi do porozumienia.
NSZZ Solidarność zawsze jest otwarty na rzeczowy dialog, jednak stanowczo zaznaczamy, że bez zmiany stanowiska pracodawcy, wobec kluczowych postulatów Związku, porozumienie nie będzie możliwe.

Osoby zainteresowane udziałem w pikiecie prosimy o zgłaszanie się do przewodniczących NSZZ Solidarność na swoim terenie (strona internetowa www.solidarnosc-poczta.pl – zakładka Kontakty).