Komunikat Krajowego Sekretariatu Łączności NSZZ Solidarność

21 listopada 2024 roku odbyło się posiedzenie Sejmowej Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii, podczas którego strona społeczna była reprezentowana wyłącznie przez przedstawicieli Krajowego Sekretariatu Łączności NSZZ Solidarność oraz Organizacji Międzyzakładowej NSZZ Solidarność Pracowników Poczty Polskiej w Warszawie. Niestety, przedstawiciele pracodawcy – Poczty Polskiej – nie wzięli udziału w tym posiedzeniu.
Podczas obrad komisji:
  1. Omówiono i przegłosowano pięć poprawek do projektu nowelizacji ustawy o doręczeniach elektronicznych.
  2. Zatwierdzono poprawkę, która przewiduje refundację dla Poczty Polskiej w wysokości do 100 mln zł z budżetu państwa za koszty związane z budową i modernizacją infrastruktury e-Doręczeń w latach 2020-2024.
  3. Odrzucono 4 poprawki, w tym dotyczącą utworzenia adresu e-Doręczeń dla podmiotów niepublicznych z uwagi na błędy legislacyjne.
Zatwierdzona refundacja ma na celu pokrycie kosztów, które Poczta Polska poniosła w związku z wdrażaniem systemu e-Doręczeń – rozwiązania, które stanie się obowiązkowe dla większości urzędów, firm i zawodów zaufania publicznego. Aby zapewnić skuteczne wdrożenie, ustalono okres przejściowy do końca 2025 roku, a w tym czasie planowane są działania informacyjne, które mają promować nowe rozwiązanie.
Krajowy Sekretariat Łączności NSZZ Solidarność podkreśla swoje zaangażowanie w działania na rzecz zabezpieczenia interesów pracowników i finansowej stabilności Poczty Polskiej, a także zapewnienia sprawiedliwych warunków legislacyjnych dla wdrażania systemu e-Doręczeń.
Zachęcamy członków NSZZ Solidarność do śledzenia dalszych prac legislacyjnych oraz aktywnego wspierania działań na rzecz ochrony naszego wspólnego dobra – Poczty Polskiej i jej pracowników.
Wiesław Królikowski
Przewodniczący
Rady Krajowego Sekretariatu Łączności